Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

Ustawa antysmogowa – jak ma wyglądać obowiązkowa wymiana kotłów?


Polska

2017-12-17

Temat smogu w miastach stał się w ostatnich latach wyjątkowo ważny. Gdy poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza ustalone normy, mieszkańcy miast obawiają się o swoje zdrowie. Jednym ze sposobów na oczyszczenie miejskiej atmosfery ma być wprowadzenie ekologicznych metod ogrzewania. Jak ma wyglądać proces wymiany pieców starej generacji i na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć mieszkańcy?

 

W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza nasila się, a smog utrudnia codzienne funkcjonowanie mieszkańcom miast – nie tylko metropolii. Ogrzewanie mieszkań węglem od dłuższego czasu jest tematem kontrowersyjnym, a nie od dziś wiadomo, że wielu ludzi jako opał stosuje po prostu śmieci. Przykładowo we Wrocławiu aż 80% zanieczyszczenia w powietrzu wiąże się właśnie z niskiej jakości opałem. „Ustawa antysmogowa” wprowadza ograniczenia i wskazuje paliwa, których można stosować w domowych piecach i kominkach. Celem jest poprawa jakości powietrza. By go osiągnąć, konieczna jest wymiana starych i niesprawnych kotłów. Pojawia się pytanie: jak samorządy zamierzają wspierać mieszkańców w tym kroku?

 

Refundacja zmiany ogrzewania z węglowego na ekologiczne

Od początku października obowiązuje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Wskazujące ono, jakiego rodzaju pieców nie można już stosować do ogrzewania domów. W przypadku modeli wyprodukowanych przed wejściem w życie rozporządzenia, przepisy przewidują okres przejściowy: mogą być używane do końca czerwca 2018 roku. Ważne jest jednak to, kto poniesie koszty ich wymiany? Okazuje się, że samorządy przewidziały konieczność wsparcia finansowego w tej kwestii. Każde miasto opracowuje swoje programy wsparcia zmian, które mają służyć podniesieniu jakości życia mieszkańców. Dotacje mają zachęcić mieszkańców do zmian. We Wrocławiu działa projekt KAWKA, który rozpoczął jeszcze przed „ustawą antysmogową”. Polega refundacji 70% kosztów wymiany pieców węglowych. Po 30 czerwca 2018 r. będzie funkcjonował program KAWKA+, który pozwoli na zwrot do 12 tys. zł kosztów. W stolicy Dolnego Śląska w życie weszła uchwała antysmogowa, która wprowadza określone datami zakazy stosowania paliw, które zagrażają środowisku.

 

Nawet 100% zwrotu kosztów

 W Warszawie można z kolei liczyć na 75% dopłaty do wymiany kotła: od 7 tys. zł nawet do 20 tys. zł. Kraków w 2017 r. pozwala na odzyskanie nawet 80% kosztów, a w 2018 r. już tylko 60% w ramach programu Ograniczenie Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa. Działa tu również Lokalny Program Osłonowy, który pozwala na uzyskanie dopłat do ogrzewania w wysokości do 1115 zł. Prezydent Łodzi uruchomiła swój autorski program wsparcia mieszkańców w zmianie ogrzewania: zwrot dotyczy 75% kosztów kwalifikowanych (10 tys. zł na węzeł cieplny, 5 tys. zł na piec i 1800 zł na przyłącze gazowe). Gdańsk z kolei oferuje 100% zwrotu kosztów w ramach ciągłego programu zmiany ogrzewania na ekologiczne.

 

 

Wszystkie programy dopłat dokładnie określają, kto może z nich skorzystać, dlatego warto dowiedzieć się, co gminy dokładnie oferują mieszkańcom. Refundacje nie są ograniczone dochodami w rodzinie. Wiele miast dopiero ustali plan wsparcia we wprowadzaniu ekologicznego ogrzewania. Zdobycie niezbędnych informacji ma szczególne znaczenie: środki przeznaczone na refundacje są ograniczone, więc decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nowy biurowiec we Wrocławiu. Zobacz Skarbowców 115

T Deweloper kończy budowę nowoczesnego budynku dla biznesu we Wrocławiu. Już w nowym roku właściciele lokali otrzymają do nich klucze. Biurowiec od początku cieszył się dużym ...

Czytaj dalej »